אין ספק כי מהפכת הענן הפכה בשנים האחרונות לעובדה מוגמרת בעולם הטכנולוגי. הפוטנציאל המשמעותי לחיסכון כלכלי, קיצור זמני עליה לאוויר וגמישות בהתאמה לצרכי המחשוב הארגוניים מיצבו את הבחירה בענן כחלופה מועדפת בקרב הגורמים הטכנולוגים המסורתיים. במסגרת שנותיי הרבות כמנהל תחום החדשנות במיקרוסופט, התמודדתי לא מעט פעמים עם שאלה מעניינת – האם מהפכת הענן הינה מהפכה שעיקרה טכנולוגי או שמא היא משנה גם מודלים עסקיים טהורים מחוץ לעולם המחשוב? את הסוגיה הזו ניסינו לפצח בתחום החדשנות של מיקרוסופט באמצעות פיתוח מתודולוגיה עסקית שתלווה את הטכנולוגיה. המתודולוגיה החדשה נבנתה כדי לאפשר גם לפונקציות עסקיות בארגון להבין כיצד להשתמש בענן ולרתום את העלויות הנמוכות להשקעה דיגיטלית באימוץ חדשנות ויזמות בארגון: Innovation Playground by Microsoft.

את הצעדים הראשונים שלנו בפיתוח תפיסת ה-Innovation Playground יצרנו דווקא מתוך בסיס הפעילות המשמעותית של מיקרוסופט בקרב סטארט-אפים במסגרת תכניות התמריץ השונות וה- Microsoft Accelerators בארץ ובעולם. במיוחד בישראל, השימוש בענן ה-Azure דחף בראש ובראשונה את הסטארט-אפים המקומיים  למעמד של קטר החדשנות והיזמות העסקית, לרוב עם עשירים מכוח האדם והתקציבים של חברות האנטרפרייז הגדולות. המטרה המוצהרת שלנו בעבודה על ה- Innovation Playground  היה לחלץ את ה-DNA של החדשנות והיזמות שמתדלק את אלפי הסטארט-אפים איתם מיקרוסופט עובדת ולזקק אותו לתהליכי חדשנות עסקיים וטכנולוגים.

מגרש המשחקים של החדשנות
מגרש המשחקים של החדשנות

השלב הראשון של הגדרת מרחב המשחקים היזמי מדבר על אימוץ חשיבה ניהולית חדשנית ושונה משאר פרוייקטי המחשוב בארגונים. במשך השנים שבהן המחשוב שימש כ-Enabler לעסקים, הדיון הטכנולוגי נשלט על ידי מילים כמו ROI ותכנון ארוך טווח שאכן מתאימות מאוד לחלק התפעולי-עסקי של הטכנולוגיה אבל בעידן החדש, המחשוב הופך בין השאר להיות מנוע שמתדלק טרנספורמציות דיגיטליות. דווקא מתוך המקום הזה, היכולת למנף את ענן ה-Azure מאפשרת התנסות בשלל טכנולוגיות חדשות מהר ובזול ומבלי להיכנס לדיונים על מודלים עסקיים והחזר על השקעה. צריך לזכור שסטארט-אפים טועים המון לפני שהם מצליחים אבל הטעויות שלהם מצליחות להיות זריזות וזולות  כיוון שהם רצים על הענן. בעיני, ברגע שהתנסויות חדשניות מהסוג הזה מגיעים בעלות נמוכה, זה מחזק את האומץ הארגוני לקחת סיכונים ולא לפחד מטעויות שהם ככל הנראה הדלק הכי משמעותי באימוץ חדשנות.

נדבך נוסף שנמצא בבסיס ה –Innovation Playground הינה מהפכת הקוד הפתוח שכבר הפכה לסטנדרט החדשנות בענן. טכנולוגיות ה-Open Source הם ההתאמה המושלמת ליזמות עסקית מכיוון שבאופיין הן חופשיות לשימוש, פתוחות לשינויים ומתודלקות ע”י קהילה חיה ותוססת שמגיבה בזמן אמת להתפתחויות טכנולוגיות. ואכן, אם עד לפני כמה שנים, מיקרוסופט הצטיירה כאחת המתחרות המרכזיות לעולם הקוד הפתוח, אימוץ חשיבת ה-Cloud First וההשקעות האדירות בתשתיות ענן ה-Azure הפכה את החברה לאחת התומכות הגדולות בתחום ה-Open Source. תחת הניהול של המנכ”ל החדש שלנו סאטיה נאדלה, צוותים רבים במיקרוסופט משקיעים זמן ומשאבים רבים בעולם הקוד הפתוח ובהנגשה המידית שלו באמצעות פורטל Marketplace אחד שיכיל מאות תבניות מוכנות לשימוש בעולמות הכי מסקרנים כיום בעולם: ביג דאטה, IoT, מובייל, Augmented Reality, אינטליגנציה מלאכותית ועוד.

The Next Rembrandt portrait created with Microsoft Azure
The Next Rembrandt portrait created with Microsoft Azure

דוגמא מעניינת סביב אימוץ התפיסה היזמית הזו ניתן למצוא בבנק ING ההולנדי. הבנק שמאמץ בשנים האחרונים את כלי הניתוח והביג דאטה במסגרת הענן של מיקרוסופט התמקד בעיקר בצרכים מסורתיים ושמרניים כגון: ניתוח פעילות לקוח וניהול סיכונים. במסגרת ה-Innovation Playground, הבנק רצה להתנסות ביוזמה חדשנית וויראלית כדי להדגים את היכולת שלו להבין את הלקוחות שלו והצרכים העתידיים שלהם בצורה מיטבית. לצורך כך גייס  הבנק את הצייר ההולנדי המפורסם רמברנדט,  ליוזמה שזכתה לכינוי “הרמברנדט הבא”.   באמצעות שירותי הענן של מיקרוסופט ,  הופעלו כלי חיזוי  שיצרו באופן טכנולוגי את הציור הבא של האמן. הקונספט: Next Best Action בשירות האמנות.

הפרוייקט החל בטעינה של כ-150 ג’יגהבייט של תמונות דיגיטליות שכללו את כל יצירותיו של האמן לענן של מיקרוסופט ובאמצעות מכונות קוד פתוח מבוססות לינוקס וטכנולוגיות Machine Learning, מיקרוסופט ו-ING הצליחו ליצור בתוך כמה שבועות את תחזית הפורטרט הבא של רמברנט. התוצאה המסקרנת  משכה אנשים מכל רחבי העולם לאירוע חשיפת התמונה שארגן הבנק באמסטרדם ויצר תהודה עצומה סביב המהלך. אין ספק שפרויקט כזה שמשחק במגרש אמנוות והיסטוריה לא היה עובר שום דיון ROI בנקאי מסורתי אבל העלות הנמוכה והשימוש בענן ובקוד הפתוח איפשרו לפתח אותו במסגרת תקציבי ה-Innovation של הבנק. אגב, בסופו של דבר ובדומה לפרוייקטי חדשנות רבים, הפרוייקט הוביל ל- ROI אדיר על ההשקעה המועטה – המדיה שנוצרה סביב הסיפור נעה סביב ערך של 12.5 מיליון אירו בחשיפה, החיפושים של הבנק עלו ב-60% והמניה הגיבה בהתאם וצמחה פרוגרסיבית. 

לפני מספר חודשים, קיבלתי את הזכות להקים ולנהל את תחום הקוד הפתוח במיקרוסופט ישראל. דווקא כמי שמגיע משנים רבות בתחום החדשנות של מיקרוסופט, אני מוצא קשר הדוק בין העולמות הללו שמתבטא בעיקר במהפכת הענן. אנו גאים להשיק במיקרוסופט ישראל את בלוג המקומי של Microsoft + Open Source שישמש כמקור למידע על טכנולוגיות עדכניות, רעיונות יצירתיים וסיפורי לקוח שיספרו את סיפור החדשנות שמתקבל עולם הקוד הפתוח לעולם הענן. סנאפצ’ט, וואטסאפ, אובר, AirBnB, נטפליקס וכמובן חברות ישראליות דוגמת Waze – כולן שינו ומשנות את השוק באופן דרמטי בכך שהן ניצלו ומנצלות את הענן ואת הקוד הפתוח כדי להתנסות באופן מקבילי ולרוץ מהר – אני מזמין אתכם להצטרף למהפכה.

 

לצפייה בוובינרים בנושא Open Source on Azure, לחצו כאן

לפתיחת חשבון התנסות חינם ב-Azure, לחצו כאן

X